مقالات

سوالات رایج در مورد فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی زانو چیست و چه مزیت هایی دارد؟

برای درمان زانو درد می توان از روش های درمانی مختلف مثل دارودرمانی، تزریق زانو و گزینه های درمان درد مفاصل تهاجمی تر استفاده کرد. فیزیوتراپی زانو در کنار سایر روش ها و نه به عنوان جایگزینی برای آنها مطرح است که با تاثیر مستقیمی که بر روی مفاصل می گذارد (افزایش اکسیژن، افزایش لغزندگی مفصل به مایع سینوویال) و تحریک بافت برای عبور از محدوده حرکت منجر به تسکین درد زانو و بازیابی قدرت آن می شود.

فیزیوتراپی زانو باعث درمان زانو درد می شود؟

فیزیوتراپی زانو یک روش درمانی غیرتهاجمی است که با تقویت عضلات، افزایش جریان خون، اصلاح وضعیت بدن و تحریک بافت ها منجر به تسکین زانو درد طی چند جلسه فیزیوتراپی می شود. فیزیوتراپی زانو شامل انجام فعالیت های مختلف مثل ماساژ، سوزن خشک، انجام تمرینات کششی و استفاده از روش های فیزیوتراپی غیرفعال مثل اولتراسوند تراپی، استفاده از امواج مادون قرمز و … است.

بیشتر بخوانید: درمان بدون جراحی زانو درد

چه نوع فیزیوتراپی برای زانو خوب است؟

به طور کلی می توان فیزیوتراپی زانو را به 2 نوع فیزیوتراپی زانوی فعال و غیرفعال تقسیم کرد. فیزیوتراپی زانوی فعال شامل تمرینات ورزشی است که بر تقویت عضلات زانو تاکید دارد و مخصوص افرادی است که درد زانو در آنها به حدی است که امکان انجام تمرینات ورزشی برای آنها وجود دارد. در سوی دیگر افرادیکه به دلیل پیشرفت بیماری یا آسیب دچار زانو درد شدید هستند به ناچار باید از فیزیوتراپی غیر فعال استفاده کنند.

چطور می توان در منزل فیزیوتراپی زانو کرد؟

برای انجام تمرینات فیزیوتراپی زانو در منزل می توانید تمرینات ورزش زانو درد که شامل انجام تمرینات تقویتی زانو هستند را در منزل انجام دهید. از سوی دیگر برای انجام فیزیوتراپی زانوی غیرفعال می توانید از انواع تجهیزات پزشکی خانگی که شامل تکنولوژی مشابه با نمونه های کلینیکی هستند استفاده کنید. به عنوان مثال زانوبند زاپیامکس از جمله زانوبندهای طبی است که می تواند مانند جلسات فیزیوتراپی درد زانو را تسکین دهد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی زانو درد

فیزیوتراپی زانو با برق

برخی از انواع روش های فیزیوتراپی بر این اصل استوار است که پالس های الکتریکی سبب تحریک بافت های آسیب دیده برای ترمیم سریعتر می شوند. درواقع پالس های الکتریکی با افزایش انرژی درون سلولی منجر به تکثیر سریعتر و درنتیجه ترمیم سریعتر بافت می شوند. این نوع از فیزیوتراپی را می توان به کمک روش uic که در زانوبند زاپیامکس نیز تعبیه شده است در منزل انجام داد.

طول زمان فیزیوتراپی زانو در منزل چقدر است؟

فیزیوتراپی زانو یک فرآیند زمان بر است و اینگونه نیست که با یک جلسه فرد تسکین درد داشته باشد. به همین دلیل بسته به نوع عارضه هم تمرینات ورزشی و هم استفاده از محصولات فیزیوتراپی خانگی ممکن است از 1 تا 3 ماه زمان نیاز داشته باشند.

آیا به فیزیوتراپی زانو احتیاج دارم؟

فیزیوتراپی زانو یک وضعیت رایج پزشکی است که معمولا در تعداد زیادی از بزرگسالان مشاهده می شود. این بیماری ممکن است بخش های خاصی از مفصل زانو، رباط های زانو و یا لیگامان های زانو را درگیر کند. به طور کلی اگر درد زانو در بازده زمانی بین 6 تا 12 هفته بهبود نیافت به احتمال زیاد برای درمان به جلسات فیزیوتراپی نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: ورزش زانو درد

آیا فیزیوتراپی زانو برای آرتریت خوب است؟

افرادیکه دچار فیزیوتراپی زانو می شوند معمولا به دلیل درد شدید از خشکی زانو رنج می برند. جلسات فیزیوتراپی زانو با حرکت عمدی و درجهات مختلف زانو باعث می شود مفصل بیشتر به مایع سینوویال آغشته شود و درنتیجه حرکت مفصل روانتر صورت بگیرد.

بهترین تمرینات فیزیوتراپی زانو

  • تمرین تقویت چهار سر ران

این تمرین شامل سفت کردن عضله چهار سر ران در جلوی ران و در عین حال صاف نگه داشتن ساق است.

فواید: به بهبود قدرت و ثبات عضلانی اطراف مفصل زانو کمک می کند.

نحوه اجرا: با پاهای دراز بنشینید یا دراز بکشید. عضله چهار سر را با فشار دادن پشت زانو به سطح زیرین خود سفت کنید. چند ثانیه نگه دارید و سپس استراحت کنید. برای ست های متعدد تکرار کنید.

  • بالا بردن مستقیم پاها

این تمرین عضلات چهارسر ران و خم کننده ران را هدف قرار می دهد تا ثبات زانو را بهبود بخشد.

فواید عضلات حمایت کننده از مفصل زانو را تقویت می کند و به بهبود دامنه حرکتی کمک می کند.

نحوه اجرا: به پشت دراز بکشید و یک پای خود را خم و پای دیگر را صاف کنید. به آرامی پای صاف را از روی زمین تا سطح باسن بلند کنید، سپس آن را پایین بیاورید. برای هر پا چندین بار تکرار کنید.

  • تقویت همسترینگ

توضیحات: این تمرین عضلات همسترینگ پشت ران را هدف قرار می دهد.

فواید: به تعادل قدرت بین عضلات چهارسر ران و همسترینگ کمک می کند و فشار روی مفصل زانو را کاهش می دهد.

نحوه اجرا: با یک صندلی در جلو برای حمایت بایستید. یک زانو را خم کنید و پاشنه پا را به سمت باسن بیاورید، سپس به آرامی آن را پایین بیاورید. روی هر پا برای تعداد مشخصی تکرار تکرار کنید.

  • اسکوات اصلاح شده

توضیحات: یک نسخه اصلاح شده از اسکات سنتی، با تمرکز بر حرکت کنترل شده و فرم مناسب.

فواید: قدرت و ثبات پایین بدن را بهبود می بخشد که برای عملکرد زانو ضروری است.

نحوه اجرا: بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید و به آرامی زانوها را خم کنید در حالی که پشت را صاف نگه دارید. تا جایی که راحت است پایین بیایید، سپس به حالت شروع بازگردید. برای تکرارهای متعدد تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: ورزش تقویت زانو

کلام آخر

در این مطلب به بررسی موضوع فیزیوتراپی زانو پرداختیم و مزیت هایی که انجام جلسات فیزیوتراپی می تواند برای زانو داشته باشد را مورد بررسی قرار دادیم. فیزیوتراپی زانو یک درمان جایگزین روش های درمان زانو در نیست بلکه یک روش مکمل است که در کنار سایر روش های درمانی منجر به تسکین درد زانو می شود. فیزیوتراپی زانو به روش های مختلف درد زانو را تسکین می دهد که تقویت زانو، روان کردن مفصل، افزایش انعطاف پذیری زانو از مهم ترین آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *