مقالات

پرکاربردترین تجهیزات پزشکی خانگی

در مورد انواع تجهیزات پزشکی خانگی

تجهیزات پزشکی خانگی روند درمان در خانه را برای بیماران ساده می کند، اجازه می دهد فرد در فضای منزل درمان شود، هزینه های کمتری در پی دارد، خطاهای انسانی در حین درمان را کاهش می دهد و اینکه همیشه در دسترس بیمار است. انواع مختلفی از تجهیزات پزشکی را می توان در انواع خانگی تهیه کرد؛ این دسته از تجهیزات خانگی شامل تجهیزات ارتوپدی و توانبخشی، دستگاههای تست فشار خون و قند خون، دستگاههای کمک حرکتی و طیف گسترده ای از تجهیزات را شامل می شود که می تواند زندگی بیماران را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه مهم ترین و پرکاربردترین تجهیزات پزشکی خانگی را مرور خواهیم کرد.

انواع تجهیزات پزشکی خانگی

تجهیزات پزشکی خانگی شامل طیف گسترده ای از تجهیزات هستند که اغلب یا برای تست برخی از مولفه های سلامت فرد مثل تب، فشار خون و قند خون، یا کمک به داشتن تحرک در منزل (ویلچر، واکر و عصا)، یا انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل و یا فرآهم کردن شرایطی خاص در منزل (دستگاه اکسیژن ساز، بخور سرد و گرم) مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مهم ترین این موارد را بررسی خواهیم کرد.

دستگاه قند خون

دستگاه قند خون خانگی برای اندازه گیری مقدار گلوکز خون در خانه استفاده می‌شود. بازار دستگاه‌های قند خون به دلیل افزایش شیوع دیابت در میان جمعیت جهان اکنون در حال افزایش است. علاوه بر این، انتظار می‌رود افزایش جمعیت سالمندانی که مستعد ابتلا به دیابت هستند، تقاضا برای دستگاه‌های قند خون را افزایش دهد.

دستگاه سنجش فشار خون

دستگاه‌ سنجش فشار خون برای تشخیص فشار خون بالا در بیماران استفاده می‌شود. فشار خون یک عامل خطر برای بیماران قلبی و کسانی است که دچار سکته مغزی می‌شوند. سکته قلبی و مغزی دو علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند. به همین دلیل امروزه تقاضا برای دستگاه‌های سنجش فشار خون افزایش یافته است.

در واقع افراد اهمیت کنترل فشار خون در منزل را به خوبی درک کرده‌اند. علاوه بر این، پیری جمعیت، تغییر سبک زندگی و ظهور فناوری‌های جدید نیز باعث رشد بازار دستگاه فشار خون می‌شود. دستگاه‌های سنجش فشار خون احتمالاً در سال‌های آینده محبوب‌تر نیز خواهند شد، زیرا می‌توانند به تشخیص زودهنگام وضعیت سلامتی بیمار کمک کنند.

دستگاه فشارسنج یکی از پرکاربردترین دستگاههای پزشکی خانگی

مشاوره رایگان با کارشناسان درمان

اگر در ناحیه کمر و زانو دردی ناشناخته احساس می‌کنید، از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

نام و نام خانوادگی(Required)

دستگاههای فیزیوتراپی خانگی

برخی از انواع لوازم پزشکی خانگی حاوی تکنولوژی مشابه با دستگاههای فیزیوتراپی هستند که در کلینیک های فیزیوتراپی از آن استفاده می شود؛ دستگاههایی که با ارسال پالس های الکتریکی منجر به تحریک بافت برای تولید سلولهای جدید می شود، دستگاههای ارسال کننده امواج خاص و دستگاههای کمک حرکتی خانگی نمونه ای از این دسته از تجهیزات پزشکی خانگی هستند. برای خرید تجهیزات پزشکی خانگی کلیک کنید.

پالس اکسی متر

پالس اکسی متر به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی خانگی یک دستگاه گیره مانند کوچک است که می‌تواند به انگشتان پا یا لاله گوش بدن متصل شود. این دستگاه می‌تواند حتی تغییرات جزئی در انتقال اکسیژن به اندام‌های دور از قلب، مانند پاها و بازوها را تشخیص دهد. این دستگاه معمولاً در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مانند اورژانس یا بیمارستان‌ها روی انگشت بیمار گذاشته می‌شود.

بازار پالس اکسی مترها در طول شیوع همه‌گیری ویروس کرونا شاهد افزایش تقاضا بود و پیش‌بینی می‌شود که تقاضا در سال‌های آینده همچنان زیاد باشد. زیرا مردم از این دستگاه به عنوان دستگاهی برای غربالگری اولیه استفاده می‌کنند. علاوه بر این، افزایش آگاهی عمومی‌ در مورد استفاده از پالس اکسی متر برای مدیریت بیماری شبیه کوید ۱۹ بالا رفته است.

قلم انسولین

قلم انسولین یک دستگاه تزریقی با سوزن است که انسولین را به بدن می‌رساند و دیابت را کنترل می‌کند. انسولین، یک هورمون حیاتی برای افرادی است که دیابت دارند. قلم انسولین، این هورمون را به بافت زیر جلدی (بافت بین پوست و ماهیچه) شما می‌رساند. باتوجه به پیشرفت‌های فناوری، امروزه استفاده از قلم انسولین ساده‌تر شده است به طوری که به راحتی می‌توان از آن در خانه استفاده کرد.

انواع مختلفی از قلم‌های انسولین به عنوان در بازار موجود است. برخی از آنها درد کمتری دارند که باعث می‌شود استفاده از آنها در محیط خانه مطلوب‌تر باشد. برخی از قلم‌های موجود قابل استفاده مجدد هستند در حالی که چندین نوع از آنها، پس از یک بار مصرف، قابلیت استفاده مجدد ندارند. متاسفانه امروزه با افزایش تعداد موارد مبتلا به دیابت، تقاضا برای قلم انسولین به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی خانگی به سرعت در حال افزایش است.

دستگاه تست قند خون

دستگاه‌های تنفسی

دستگاه‌های تنفسی به عنوان لوازم پزشکی خانگی دستگاه‌های قابل حملی هستند که داروهای مخصوص بیماری‌های تنفسی مانند آسم یا انسداد ریه را وارد مجاری تنفسی بیمار می‌کنند. درمان‌های دارویی استنشاقی، سنگ بنای درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم هستند. داروهای استنشاقی در مقایسه با داروهای خوراکی یا تزریقی می‌توانند از قرار گرفتن بیمار در معرض یک داروی سیستمیک اجتناب کنند. این نوع داروها به صورت موضعی به راه‌ هوایی بیمار منتقل می‌شوند، در نتیجه اثربخشی موضعی در ریه‌ها ایجاد می‌کنند.

افزایش شیوع بیماری‌های ریوی مانند فیبروز کیستیک و سایر بیماری‌های ریوی در سرتاسر جهان عامل اصلی افزایش تقاضا برای دستگاه‌های تنفسی است. علاوه بر این، افزایش آلودگی هوا، افزایش آگاهی از فواید دستگاه‌های استنشاقی و افزایش مصرف دخانیات در میان جمعیت جهانی، همگی به رشد بازار دستگاه‌های تنفسی کمک می‌کند.

دستگاه اکسیژن ساز

بسیاری از بیمارانی که از بیماری تنفسی رنج می‌برند نیاز به استفاده از دستگاه اکسیژن ساز دارند. این نوع تجهیزات معمولا قابل حمل بوده و هنگامی‌که بیمار به تنهایی قادر به تنفس صحیح نیست، اکسیژن ثابت و فیلتر شده را در اختیار وی قرار می‌دهند. دسترسی به دستگاه‌های اکسیژن ساز برای بسیاری از بیماران تنفسی یک امر حیاتی است. با این دستگاه‌ها بیماران تنفسی می‌توانند در خانه و بدون اینکه بخواهند به بیمارستان مراجعه کنند به راحتی نفس بکشند.

کیت تست بارداری

کیت‌های تست بارداری به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی ارزان قیمت برای تشخیص زودهنگام بارداری استفاده می‌شوند. مزیت بزرگی که این کیت‌ها دارند این است که استفاده از آنها ساده است. علاوه بر این در عرض چند دقیقه نتیجه مشخص می‌شود. اکثر تست‌های بارداری خانگی در صورت استفاده طبق دستور، 97 تا 99 درصد نتایج دقیقی را به همراه دارند.

کیت بارداری ادرار به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی خانگی، برای شناسایی هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) استفاده می‌شود. HCG هورمونی است که منحصراً در بدن یک زن باردار تولید خواهد شد. تولید hCG در مراحل اولیه بارداری افزایش می‌یابد و سطح خون هر 2 تا 3 روز دو برابر می‌شود. وجود hCG بالاتر از یک آستانه مشخص، نشان دهنده بارداری است.

دستگاههای کمک حرکتی

دستگاههای کمک حرکتی مثل ویلچیر، واکر و عصا برای بیماران، معلولین و همچنین سالمندان قابل استفاده است. این نوع از تجهیزات پزشکی خانگی معمولا عمر مفید بالایی دارند و جزء تجهیزات بادوام محسوب می شوند. استفاده از دستگاههای کمک حرکتی کمک می کند بیمار براحتی و بدون اتکا به افراد دیگر جا به جا شود و تحرک خود را حفظ کند.

ویلچر یکی از تجهیزات پزشکی خانگی پرکاربرد

پرسش و پاسخ در مورد تجهیزات پزشکی خانگی

1.وسایل کمک توانبخشی معلولین در منزل شامل چه تجهیزاتی است؟

شامل تجهیزات برای کمک به انجام فعالیت های روزانه معلولین است که شامل تجهیزات حرکتی، بینایی، بهداشتی، لوازم تحصیل و لوازم خوردن و آشامیدن است.

2.دستگاهی که افراد پیر و ناتوان در ایستادن از آن استفاده می کنند؟

انواع واکر می تواند در ایستادن به بیمار کمک کند.

3.وسایل کمکی برای بلند شدن بیمار از روی تخت چیست؟

مانکی بارها تجهیزات پزشکی خانگی هستند که در بلند شدن بیمار از روی تخت به بیمار کمک می کنند.

اول کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *