کمردرد

بهترین مسکن برای درد دیسک کمر؛ 6 تسکین دهنده قوی

بهترین مسکن برای درد دیسک کمر تعداد بی شماری دارند| اول کلینیک

آیا تا به حال به دلیل کمر درد شدید کارهای مهم خود را چندین روز به تاخیر انداخته‌اید؟ از آنجایی که درد کمر ناشی از آسیب به دیسک یکی از مشکلات رایج و البته دردناک بین بسیاری از افراد است، در این مقاله قصد داریم در خصوص بهترین مسکن برای درد دیسک کمر با شما صحبت کنیم. کمر درد یکی از علل اصلی ناتوانی در میان بزرگسالان است.

متاسفانه نشستن طولانی مدت، فعالیت‌های سنگین، ضربه و عوارض بعضی از بیماری‌ها سبب آسیب به مهره‌های کمر می‌شود. در صورتی که برای درمان به موقع کمر درد خود اقدام نکنید، درد آن به مرور زمان شدیدتر خواهد شد. اگر شما هم جزء افرادی هستید که برای درمان موقت خود به دنبال بهترین مسکن‌ برای درد دیسک کمر می‌گردید، مطالعه این مقاله از سایت اول کلینیک را از دست ندهید.

آشنایی با بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

مسکن‌ها داروهایی هستند که از طریق اثر بر روی مکانیسم اثر ریشه‌های عصبی، سبب تسکین موقت دردهایی مانند: سردرد، درد عضلات، آرتریت و … می‌شوند. در حال حاضر مسکن‌های بسیار مختلفی در داروخانه‌ها وجود دارد. تفاوت این مسکن‌ها در مکانیسم عمل و شدت اثرگذاری آن‌ها است. تعداد از بیماری‌ها فقط به مسکن‌های خاصی پاسخ می‌دهند. علاوه بر این بدن افراد مختلف پاسخ‌های متفاوتی نسبت به مصرف مسکن‌ها نشان می‌دهد. از این رو باید در جستجوی بهترین مسکن برای درد دیسک کمر بود.

تهیه مسکن مناسب برای کمر درد شدید بدون نسخه پزشک نیز امکان پذیر است. به طور کلی دو دسته دارو مسکن وجود دارد که شامل: مسکن‌های ساده و مسکن‌های ضد التهابی و غیر استروئیدی است. مسکن‌های ساده عبارتند از: استامینوفن(تیلنول) و مسکن‌های ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDs) شامل: آسپرین، ناپروکسن(Aleve) و ایبوپروفن(Advil، Motrin) هستند.

اگر مصرف داروهای مسکن درد شما را تسکین ندهند، پزشک متخصص داروهای قوی‌تری مانند دوزهای بالای NSAID را تجویز می‌کنند. داروهای مسکن‌ها قوی حساسیت گیرنده‌های درد را با درجات بیشتری کاهش می‌دهند. توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع تاثیرگذاری بیشتر دارو با عوارض جانبی جدی‌تری همراه است. همچنین خطر اعتیاد نیز وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم داروهای مسکن را زیر نظر پزشک مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی زانو درد

انواع داروها به عنوان بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

بهترین مسکن برای درد دیسک کمرناپروکسن و ایبوپروفن هستند| اول کلینیک

مشاوره رایگان با کارشناسان درمان

اگر در ناحیه کمر و زانو دردی ناشناخته احساس می‌کنید، از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

نام و نام خانوادگی(Required)

جالب است که بدانید تخمین زده شده که تقریبا 80٪ از افراد در مقطعی از زندگی خود به دنبال درمان‌های موثر برای تسکین کمردرد خود هستند. متاسفانه در بسیاری از مواقع این افراد به جای درمان به مصرف یکی از انواع قرص مسکن فوری کمر درد بسنده می‌کنند. به همین دلیل پس از چند ماه مجددا به دلیل مشکلاتی مانند: کمر درد و یا گردن درد از انجام کارهای مهم خود باز می‌مانند. برای راهنمایی بیشتر شما در خصوص مهم ترین و موثرترین داروهای تسکین دردهای عضلانی، در ادامه به بررسی این داروها خواهیم پرداخت.

1. تیلنول(استامینوفن)؛ بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

قرص تیلنول(نام تجاری استامینوفن) بهترین مسکن برای درد دیسک کمر و تسکین فوری آن است. این دارو اغلب به میزان 325 میلی گرم(برای مشکلاتی مانند: سردردهای معمولی) و در در دوزهای 500 میلی گرم برای دردهای شدیدتر تجویز می‌شود. مصرف زیاد دوزهای بالای استامینوفن به بافت اندام‌های گوارشی آسیب زده و سبب التهاب شدید می‌شود. حداکثر دوز توصیه شده دو تیلنول فوق‌العاده سه بار در روز یا 3000 میلی‌گرم در روز است.

2. Advil/Motrin (ایبوپروفن)؛ مسکن مناسب برای کمر درد شدید

Advil/Motrin همان مواد فعال موجود در ایبوپروفن هستند. مزیت دیگر مصرف این داروی مناسب برای کمر درد شدید خاصیت ضد التهابی آن است. به همین دلیل در صورتی که منشا مشکلات شما ناشی از بروز التهاب باشد، با مصرف این دارو بهبود پیدا می‌کند. اثر ایبوپروفن پس از مصرف حدود 4 تا 6 ساعت است. بنابراین احتمالا پزشک متخصص مصرف آن را به صورت هر 6 ساعت یکبار تجویز خواهد کرد. توجه داشته باشید که به دلیل نوع بافت و خاصیت ماده موثره، برای اثرگذاری بیشتر باید همراه با با غذا(معده پر) مصرف شود.

در حال حاضر داروخانه‌ها(بدون نسخه پزشک) این نوع مسکن مناسب برای کمر درد شدید را فقط در دوز 200 میلی گرمی ارائه می‌دهند. به همین دلیل اگر به دلیل التهاب دچار تب و درد بدن هستید، برای تهیه دزهای بالاتر(400، 600 و 800 میلی گرم) حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. حداکثر دوز اییوپروفن برای مصرف روزانه 2400 میلی گرم(در صورت تجویز پزشک) است. استفاده از دوزهای بیشتر به دلیل عوارض زیاد توصیه نمی‌شود. با این حال بسیاری از بیماران ایبوپروفن را بهترین مسکن برای درد دیسک کمر می‌شناسند.

3. Doan’s؛ داروی مناسب برای کمر درد شدید

Doan’s نوع دیگری از مسکن‌های ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID است که به عنوان بهترین مسکن برای درد دیسک کمر و یا سایر دردها مانند: گردن درد و زانو درد برای بیماران تجویز می‌شود. داخل این مسکن Doan’s ماده موثره منیزیم سالیسیلات تتراهیدرات قرار دارد. خوشبختانه بیماران می‌توانند در شرایط اضطراری داروی Doan را بدون نسخه پزشک تهیه کنند. توجه داشته باشید از لحاظ هضم گوارشی، هضم این دارو نسبت به داروهای ایبوپروفن و ناپروکسن سخت‌تر است. به همین دلیل چند ساعت اول مصرف در بعضی از افراد ایجاد عوارضی مانند دل درد و معده درد می‌کند.

4. ناپروکسن(Aleve) بهترین قرص مسکن فوری کمر درد

ناپروکسن سدیم(حاوی ماده اسید پروپیونیک) به عنوان یکی از موثرترین قرص مسکن فوری کمر درد، با هدف تسکین دردهای عضلانی (مانند گردن درد و زانو درد) تجویز می‌شود. مقدار دوز این دارو متناسب با نوع بیماری و شدت درد بیمار تجویز می‌شود. برای تسکین درد اغلب بیماران 1 تا 2 قرص با مقدار دز 220 میلی گرم برای هر 8 تا 12 ایده آل است. توجه داشته باشید که نباید در روز بیش از 660 میلی گرم ناپروکسن مصرف کنید. بسیاری از پزشکان بر این باورند که بهترین مسکن برای درد دیسک کمر ناپروکسن است.

5. پماد کپسایسین بدون عوارض و موثر برای درد

تقریبا با اطمینان می‌توان گفت که بهترین مسکن برای درد دیسک کمر، پماد کپسایسین(نام تجاری: Zostrix) است. کپسایسین تولید و ترشح ماده P( پروتئین درگیر در سیستم ایمنی) را کاهش می‌دهد. ماده P در آزادسازی آنزیم‌هایی که باعث التهاب و انتقال پیام‌های درد به سیستم عصبی مرکزی می‌شوند، نقش دارند.

6. آمپول دیکلوفناک؛ بهترین امپول برای کمر درد شدید

آمپول دیکلوفناک بهترین امپول برای کمر درد شدید| اول کلینیک

آمپول دیکلوفناک یا دیکلورن به صورت محلول تزریقی حاوی 75 میلی گرم پودر در 3 میلی لیتر آب به صورت عضلانی داخل تجویز می‌شود. دیکلورن بهترین امپول برای کمر درد شدید است. علاوه بر کمر درد این آمپول برای تسکین درد سنگ کلیه، استئوآرتریت(تخریب مفاصل)، آرتریت روماتوئید(التهاب مفاصل)، نقرس(تشکیل کریستال در مفاصل) و شکستگی‌ها نیز تجویز می‌شود. تزریق این دارو برای افراد مسن و کودکان زیر 12سال توصیه نمی‌گردد. جالب است بدانید لیدوکائین به عنوان بهترین مسکن برای درد دیسک کمر شناخته می‌شود.

جمع بندی مقاله بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

در این مقاله در خصوص بهترین مسکن‌ برای درد دیسک کمر صحبت کردیم. این مسکن‌ها با مسدود کردن موقت مسیر انتقال دهنده‌های عصبی، سبب تسکین درد می‌شوند. در حال حاضر موثرترین و کم خطرترین مسکن‌های تسکین دردهای عضلانی شامل: دیکلوفناک،کپسایسین، ناپروکسن، Doan’s، ایبوپروفن و استامینوفن هستند. توجه داشته باشید به دلیل نوع مکانیسم عمل این دارو نباید در روز بیش از دو مرتبه استفاده کنید.

از آنجایی که این داروها سبب تسکین موقت درد می‌شوند، برای رفع کامل منشا درد باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. علاوه بر مصرف مسکن، برای کاهش درد می توانید از درمان های خانگی مانند کمپرس گرم استفاده کنید. چنانچه شما هم برای کاهش درد کمر درمان موثری می‌شناسید، با در میان گذاشتن این راه‌های درمانی به بهبود شرایط دوستان خود کمک کنید.

سوالات متداول در مورد بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

1. هیدروژل مسکن چیست؟

HYDRAFIL™ یا هیدروژل مسکن نوعی از داروهای مسکن هستند که پس از گرم شدن به مایع تبدیل شده و طریق سوزن مخصوص به داخل کمر تزریق می‌شود. این مسکن‌ها برای افرادی تجویز می‌گردد که به دلیل ضربه‌های شدید و یا جراحی درد بسیار شدید دارند.

2. اولین قدم برای تسکین دردهای عضلانی چیست؟

اولین قدم برای تسکین دردهای عضلانی استفاده از ژل لیدوکائین است. لیدوکائین با مسدود کردن مسیر انتقال دهنده‌های عصبی سبب تسکین موقت درد می‌شود. لیدوکائین آشناترین و بهترین مسکن برای درد دیسک کمر شناخته می‌شود.

3. آیا استفاده از ژل ولتارن برای تسکین دردهای عضلانی مفید است؟

بله، ولتارن به شکل پماد یا ژل برای درمان درد آرتروز، استئوآرتریت و درد کمر تجویز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *