مقالات

درمان گیاهی دیسک کمر؛ برای درمان دیسک کمر چی بخوریم؟

درمان گیاهی دیسک کمر

کمر درد مربوط به بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر، از جمله دردهای شایعی است که افراد در طول زندگی خود به دلایل مختلف تجربه می‌کنند‌. این عارضه تحت تاثیر عوامل مختلفی ایجاد شده و با علائم متفاوتی همراه است. علاوه بر درمان‌های شیمیایی یا معالجاتی مثل فیزیوتراپی، تزریق و جراحی، می‌توان از درمان‌های گیاهی و طب سنتی برای کاهش نشانه‌های مربوط به عارضه دیسک کمر و سیاتیک استفاده نمود.

درمان خانگی کمر درد در بسیاری از موارد موثر واقع شده و می‌تواند جایگزین مناسبی برای سایر روش‌های معمول باشد. در این مقاله از اول کلینیک بهترین روش‌های طب سنتی و درمان گیاهی دیسک کمر معرفی شده‌اند. شما می‌توانید با توجه به شدت درد و موقعیت خود، از این گیاهان برای التیام دردها استفاده کنید.

دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر چیست

مشاوره رایگان با کارشناسان درمان

اگر در ناحیه کمر و زانو دردی ناشناخته احساس می‌کنید، از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

نام و نام خانوادگی(Required)

ستون فقرات را استخوان‌هایی به نام مهره تشکیل می‌دهند. مهره‌ها در ستون فقرات از نخاع و ریشه‌های عصبی محافظت می‌کنند. دیسک‌های بین مهره‌ای را می‌توان ضربه‌گیرهایی دانست که باعث ایجاد فاصله بین مهره‌ها و عدم سایش آن‌ها بر روی هم می‌شوند.

دیسک‌ها از ماده‌ای ژله‌ای به نام نوکلئوس تشکیل شده‌اند که با حلقه‌ای سخت از غضروف فیبروزی احاطه شده است. وقتی نوکلئوس دچار برآمدگی شود، به کانال نخاع نفوذ می‌کند. برآمدگی به شکل فتق یا پارگی دیسک، بر ریشه عصب فشار وارد می‌کند و سبب ایجاد درد در ناحیه کمر و پاها می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی دیسک کمر

مهم‌ترین دلایل آسیب دیدن دیسک کمر

فتق دیسک معجولا در ناحیه پایین ستون فقرات اتفاق می‌افتد. افزایش سن با فرسودگی دیسک‌ها همراه است. وقتی دیسک‌های میان مهره‌ای در اثر دژنراسیون تحلیل می‌روند، فضای بین مهره‌ها تنگ شده و فتق دیسک اتفاق می‌افتد. ایجاد آسیب و فشار در ناحیه کمر و گردن، کشیدگی عضلات و ماهیچه‌ها، فعالیت‌های سنگین و مداوم جسمانی، سیگار کشیدن، چاقی و اضافه وزن و همچنین جنسیت از دیگر عواملی هستند که باعث بیرون زدگی یا آسیب دیسک کمر می‌شوند.

علائم آسیب دیدگی دیسک کمر

با توجه به محل و میزان فشار اعمال شده بر عصب، علائم مربوط به آسیب دیدگی دیسک کمر متفاوت است. از رایج‌ترین علائم آسیب دیدگی دیسک کمر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کمر درد: اصلی‌ترین علامت آسیب دیسک، کمر درد است. این نوع کمر درد ممکن است همراه با سفتی و خشکی باشد.
  • درد در ناحیه پا: در این حالت فتق دیسک در ناحیه تحتانی ستون فقرات ایجاد شده و درد‌هایی در قسمت باسن، ران‌، ساق پا و گاها نزدیک کف پا احساس می‌شود‌.
  • درد در ناحیه گردن: وقتی فتق در نزدیکی گردن اتفاق بیفتد، با ایجاد درد در شانه‌ها و بازوها همراه است.
  • بی‌حسی یا گزگز: در بخش‌هایی که اعصاب آن دچار آسیب شده باشد، بی‌حسی یا گزگز‌ تجربه خواهد شد.
  • ضعف: ضعف در ماهیچه‌های کنترل شده توسط اعصاب آسیب‌دیده، دیگر علامت این عارضه است‌.‌ این ضعف در برخی موارد با ناتوانی در بلند کردن یا نگه داشتن اجسام نیز همراه است.

نکته: برای پیشگیری از آسیب‌دیدن دیسک کمر لازم است در زمان بلند کردن اجسام در موقعیتی مناسب قرار بگیرید، همچنین نباید از ورزش و رژیم غذایی مناسب غافل ماند.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی کمر درد

برای درمان گیاهی دیسک کمر چه بخوریم؟

برای کاهش التهاب، تورم و درد ناشی از آسیب دیدن دیسک و تحریک عصب سیاتیک، به استفاده از داروهای ضد التهاب و آرامبخش‌های موثر نیاز است. کپسایسین ماده‌‌ای ضد التهاب که در برخی گیاهان مانند زردچوبه و فلفل وجود دارد. بسیاری از گیاهان که به واسطه دارویی معروف هستند، مشخصا برای درمان کمر درد و التهاب ناشی از آسیب دیدن ناحیه کمر مورد استفاده قرار می‌گیرند. خوردن‌ آن‌ها به عنوان درمان گیاهی دیسک کمر، علاوه بر کاهش التهاب، از میزان و شدت کمر درد کم می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین مسکن کمر درد

بهترین درمان گیاهی برای درمان دیسک کمر

داروهای گیاهی؛ درمان گیاهی دیسک کمر

درمان گیاهی و سنتی درد ناشی از آسیب دیدگی دیسک کمر در بسیاری از موارد معجزه کمر درد محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که عارضه بیرون زدگی، پارگی، برامدگی، فتق و سایر مشکلات ایجاد شده برای دیسک کمر را نمی‌توان به واسطه استفاده از راهکارهای سنتی و گیاهی درمان نمود. در حقیقت طب سنتی و داروهای گیاهی تنها دردهای ناشی از آسیب دیدگی دیسک را کنترل کرده و تسکین می‌دهند.

درمان‌های طبیعی و گیاهان دارویی، سرعت تسکین درد را افزایش داده و افراد را برای انجام فعالیت‌های روزانه در نتیجه کاهش درد و ناراحتی یاری می‌کنند. از بسیاری از داروهای گیاهی با اثرگذاری سریع برای درمان کمردرد در پنج دقیقه استفاده می‌شود. این گیاهان تاثیرات عمیقی بر عوامل درد و التهاب ایجاد کرده و روند درد را متوقف می‌کنند.

بیشتر بخوانید: روغن درد مفاصل

داروی گیاهی برای دیسک کمر و سیاتیک

برای درمان گیاهی دیسک کمر و سیاتیک، می‌توانید از این موارد استفاده کنید:

داروی گیاهی برای دیسک کمر

زردچوبه برای درمان دیسک کمر

کورکومین موجود در زردچوبه از قوی‌ترین ترکیبات ضد التهاب است و به عنوان یک داروی طبیعی، به تسکین درد ناشی از التهاب و تورم کمک می‌کند. برای تسکین دردهای مربوط به آسیب دیدگی دیسک کمر یا آسیب و تحریک عصب سیاتیک می‌توانید از مکمل‌های زردچوبه استفاده کرده، آن‌ را داخل انواع غذا بریزید یا به صورت روزانه با آب گرم و مقداری عسل میل کنید.

پوست درخت بید و درمان کمر درد

پوست درخت بید را می‌توان آسپرین طبیعی در نظر گرفت که برای کاهش درد بسیار موثر است. از سالیسیلات موجود در پوست درخت بید برای تهیه آسپرین استفاده می‌شود. سالیسیلات موجود در پوست درخت بید، در کنار ضد التهاب‌های غیر استروئیدی، به تسکین و درمان درد مداوم و بلند مدت کمر کمک می‌کنند.

زنجبیل برای درمان گیاهی دیسک کمر

ریشه زنجبیل حاوی ترکیبات ضد التهابی است که به تسکین کمر درد کمک می‌کند. برای کاهش دردهای ناشی از آسیب دیدگی دیسک کمر یا سیاتیک می‌توانید زنجبیل را مطابق روش‌های زیر مصرف کنید:

  • یک قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل، نصف قاشق چای‌خوری فلفل سیاه و نصف قاش چای‌خوری میخک را داخل آب قوری بجوشانید و هر روز از دمنوش تهیه شده استفاده کنید.
  • ۴ تا ۶ تکه ریشه زنجبیل تازه را خرد کرده و آن‌ها را در یک و نیم فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشند. بعد از خنک شدن این ترکیب، آن را صاف کنید، با مقداری عسل مخلوط کرده و روزانه بنوشید.
  • زنجبیل را به شکل خمیر در آورده و آن را روی ناحیه دردناک کمر قرار دهید. سپس دست‌ها را با روغن اکالیپتوس چرب کره و خمیر را روی بدن ماساژ دهید.

چای بابونه موثر در درمان دیسک کمر و سیاتیک

گیاه بابونه از دیگر داروهای گیاهی برای کاهش درد کمر محسوب می‌شود. شما می‌توانید با خوردن یک تا سه فنجان چای بابونه در روز، به بهبود گرفتگی بافت‌های عضلانی و کمر درد ناشی از دیسک و درد سیاتیک کمک کنید. برای این کار یک بسته چای بابونه تهیه کنید. یک قاشق غذا خوری گل بابونه به یک فنجان آب جوش بیفزاید و درب فنجان را بپوشانید تا به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. سپس آن را با عسل مخلوط کرده و بنوشید.

نعنا و بهبود درد دیسک کمر

از ترکیبات مختلف نعنای طبیعی می‌توان برای تسکین و التیام دردهای ناحیه کمر استفاده نمود. منتول و کافور که دو ماده طبیعی در نعنا که به کاهش و بهبود درد ناحیه کمر کمک می‌کنند. شما می‌تواند علاوه بر خوردن نعنا به همراه غذا، آن را به صورت دمنوش میل کنید یا روغن آن را به شکل موضعی بر روی کمر و یا زانو برای زانو درد بمالید تا روند تسکین درد با سرعت بالاتری انجام شود.

بیشتر بخوانید: پلاتینر تراپی

فلفل قرمز و درد سیاتیک

در میان ادویه‌ها، فلفل قرمز و زردچوبه موجب کاهش درد و تسکین التهاب می‌شوند‌. کپسایسین موجود در فلفل قرمز، ماده‌ای شیمیایی طبیعی و قوی است که به تسکین درد و ناراحتی‌های ناشی از آسیب دیدگی دیسک کمر و عصب سیاتیک در افراد کمک‌ می‌کند‌. از کرم ضد درد موضعی فلفل قرمز نیز برای کاهش درد ناحیه کمر و گردن استفاده می‌شود. البته در صورت عدم حساسیت پوستی می‌توانید پودر یا عصاره فلفل قرمز را به شکل مستقیم بر روی پوست خود بمالید. توجه داشته باشید که تاثیرات ضد درد کاهش درد کپسایسین موجود در فلفل قرمز، چند روز بعد از استفاده مداوم کرم بر روی پوست، ظاهر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: پروبیوتیک و التهاب مفاصل

آرنیکا و دیسک کمر

آرنیکا که به گل همیشه بهار کوهی شهرت دارد، در طب سنتی برای کاهش کمر درد و درد و کبودی ناشی از ضربات فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آرنیکا در درمان درد پارگی عضلات و درد ناشی از آسیب وارد شده بر عصب سیاتیک نقش دارد.

این گیاه با سازوکار ضد التهابی خود، متفاوت از داروهای ضد التهابی معمولی عمل می‌کند. البته در هنگام استفاده از این داروی گیاهی باید به عوارض جانبی آن که شامل تاثیرات آلرژیک بر روی پوست یا اثرات جانبی بر روی کبد و قلب است توجه کنید. در نتیجه برای درمان گیاهی دیسک کمر، با پزشک متخصص مشورت کنید. آرنیکا را نباید به صورن خوراکی مصرف نمود؛ بلکه لازم است به شکل موضعی از آن استفاده کرد. ترکیبات تجاری این گیاه که شامل انواع کرم یا ژل هستند نیز نباید بر روی زخم اعمال شوند.

دانه خشخاش برای درمان گیاهی دیسک کمر

دانه خشخاش نیز یکی از بهترین ها در درمان گیاهی دیسک کمر است.‌ برای استفاده از این گیاه دارویی اثربخش می‌توانید، یک فنجان دانه خشخاش و نبات را آسیاب کنید. سپس دو قاشق چای‌خوری از این مخلوط را دو بار در طول روز مصرف کنید. پس از مصرف این ترکیب یک لیوان شیر بنوشید.

سنبل الطیب و درمان گیاهی دیسک کمر

این گیاه درد ناشی از سفت و خشک شدن عضلات یا ناتوانی در شل شدن ماهیچه‌ها در نتیجه وجود تنش و آسیب را درمان می‌کند. سنبل الطیب آرامبخشی طبیعی است که سبب کاهش سطح حساسیت‌های عصبی می‌شود. از آنجایی که طعم سنبل الطیب چندان خوشایند نیست، معمولا به جای استفاده از این گیاه به صورت دمنوش گیاهی، کپسول آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

برگ ریحان و کاهش التهابات کمر

برگ‌ ریحان از دیگر درمان گیاهی برای دیسک کمر است که به شکل موثر عمل می‌کند. برای استفاده بهتر از این گیاه، ۸ تا ۱۰ عدد برگ ریحان را به یک فنجان آب بیفزایید. این ترکیب را تا زمانی که حجم آب به نیمه برسد بجوشانید. پس از خنک شدن مقداری نمک (ترجیحا نمک دریا) در آن بریزید و روزانه یک تا دو بار بنوشید.

رزماری؛ موثرترین درمان گیاهی برای کاهش درد

بوته‌های وحشی و معطر رزماری، با طبیعتی گرم و طعمی خوشایند، برای درمان دردهای مفصلی، گردن درد و باز شدن گرفتگی‌های عضلانی کمک کننده هستند. از این گیاه می‌توان برای تسکین درد ناشی از آسیب دیسک کمر و تحریک عصب سیاتیک استفاده کرد. شما می‌توانید علاوه بد استفاده از این گیاه در برخی غذاها، جهت افزایش تاثیر، روغن رزماری را تهیه کنید.

سپس مقداری از روغن را روی ناحیه دردناک کمر یا گردن ماساژ دهید. ماساژ دادن رزماری با گرم شدن ناحیه دردناک همراه است. علاوه بر این می‌توانید بعد از ماشاژ، ناحیه مورد نظر را با پارچه‌ای تمیز ببندید تا گرم بماند و اثر تسکین دهندگی بیشتری داشته باشد. از این رو می‌توانید رزماری را بهترین درمان گیاهی دیسک کمر عنوان کنید.

گندم برای درمان گیاهی دیسک کمر

برخی ترکیبات موجود در گندم دارای اثرات ضد درد هستند و برای تسکین درد کمر موثر تلقی می‌شوند. برای استفاده از اثرات ضد درد گندم می‌توانید یک مشت گندم را در آب به مدت ۲۴ ساعت خیس کنید‌. سپس گندم‌های خیس خورده را با گشنیز مخلوط کرده و در یک فنجان شیر بریزید. این ترکیب را روی حرارت بجوشانید تا غلیظ شود. نوشیدن روزانه دو بار از این ترکیب به تسکین کمر درد کمک می‌کند.

درمان گیاهی دیسک کمر امکان پذیر است؟

در این مقاله راهنمای استفاده از موثرترین داروهای گیاهی برای درمان کمر درد ناشی از آسیب دیدگی دیسک کمر و تحریک عصب سیاتیک ارائه شد. شما می‌توانید با توجه به شدت درد از گیاهان معرفی شده برای کاهش میزان درد و نارحتی استفاده کنید.

سوالات متداول در خصوص درمان گیاهی دیسک کمر

آیا می‌توان با داروهای گیاهی دیسک کمر را درمان کرد؟

در صورتی که بیمار در شرایط بسیار حادی قرار نگرفته باشد، استفاده از داروهای گیاهی برای درمان دیسک کمر بسیار موثر است.

بهترین داروهای گیاهی برای درمان دیسک کمر کدامند؟

برای درمان دیسک کمر می‌توان از زردچوبه، رزماری، سنبل الطیب، برگ ریحان و گندم استفاده کرد.

سریع‌ترین راه درمان گیاهی دیسک کمر چیست؟

استفاده از کمپرس سرد و گرم و بهره‌مندی از گیاهانی مانند رزماری، زنجبیل و پوست درخت بید می‌تواند راهی مناسب برای کاهش درد دیسک کمر باشد.

خرید کالای پزشکی خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *