مقالات

درمان زانو درد با زنجبیل

درمان زانو درد با زنجبیل

زنجبیل یک مسکن و ضدالتهاب قوی شناخته می شود که میزان اثربخشی آن با داروهای مسکن رایج مثل ایبوپروفن مقایسه می شود. از زنجبیل به عنوان درمان خانگی در درمان بسیاری از مشکلات استفاده می شود. اما آیا درمان زانو درد با زنجبیل میسر است؟ زنجبیل دارای حدودا 40 نوع آنتی اکسیدان است که در درمان مشکلات التهابی مثل زانو درد موثر واقع می شود. همچنین وجود مواد شیمیایی به نام جینجرول و هپتانوئیک اسید در تسکین و کاهش التهاب نقش موثری دارند.

چرا زنجبیل برای رفع درد زانو موثر است؟

زنجبیل یکی از گیاهان دارویی با اثرات ضد التهابی و ضد درد است که برای درمان مشکلات مربوط به مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته مطالعات در مورد پتانسیل زنجبیل به عنوان یک درمان موثر برای آرتریت نتایج متفاوتی داشته است. تحقیقات خاص‌تری در مورد تایید استفاده از زنجبیل به عنوان دارویی برای انسان مورد نیاز است. برای مثال، یک مطالعه در سال 2000 نشان داد که در اولین دوره درمانی یک مطالعه متقاطع ،عصاره زنجبیل به اندازه ایبوپروفن موثر بود. محققان در مطالعه ای در سال 2016 دریافتند که مکمل‌های زنجبیل و اکیناسه به طور موثر التهاب و درد را پس از جراحی زانو کاهش می دهند.

محققان در یک مطالعه در سال 2001 دریافتند که دوزهای بسیار متمرکز عصاره زنجبیل در درمان افراد مبتلا به آرتروز زانو موثر است. قبل از شروع مطالعه، شرکت کنندگان زانو درد متوسط تا شدید را تجربه کردند. مصرف عصاره زنجبیل به کاهش درد زانو در هنگام ایستادن و بعد از راه رفتن کمک کرد. به طور کلی، عوارض جانبی گزارش شده در درجه اول به ناراحتی خفیف شکمی محدود شد.

نتایج یک مطالعه حیوانی در سال 2002 با استفاده از موش‌ها نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند به تسکین درد مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید کمک کند. نشان داده شد که زنجبیل با دوزهای بالا به مدت چهار هفته باعث کاهش التهاب می شود.

محققان در یک مطالعه در سال 2010 دریافتند که زنجبیل مسکن موثری برای درد عضلانی انسان ناشی از آسیب ناشی از ورزش است. شرکت کنندگانی که دو گرم زنجبیل خام یا زنجبیل حرارت دیده مصرف کردند، درد و التهاب را کاهش دادند. تصور می‌شد که زنجبیل تحت حرارت تاثیر قوی‌تری داشته باشد، اما هر دو نوع زنجبیل به یک اندازه مفید بودند.

استفاده از کرم یا ژل حاوی زنجبیل به طور مستقیم بر روی ناحیه آسیب دیده نیز می‌تواند مفید باشد. بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2015، عصاره زنجبیل در صورت استفاده موضعی می تواند آرتروز را در زانوها بهبود بخشد. شرکت کنندگان عصاره زنجبیل را سه بار در روز به مدت 12 هفته استفاده کردند. در طول این مدت، آنها کاهش درد و علائم دیگر را تجربه کردند.

با توجه به این تحقیقات و شواهد علمی، می‌توان نتیجه گرفت که ترکیبات فعال موجود در زنجبیل، باعث کاهش التهاب و در نتیجه، کاهش درد مفاصل و زانو می‌شوند. این تأثیرات زنجبیل باعث شده است که این گیاه به عنوان یک راهکار طبیعی و موثر در کاهش دردهای زانو و مفاصل مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی زانو درد

مشاوره رایگان با کارشناسان درمان

اگر در ناحیه کمر و زانو دردی ناشناخته احساس می‌کنید، از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

نام و نام خانوادگی(Required)

مکانیسم درمان زانو درد با زنجبیل چیست؟

اثر زنجبیل در درمان درد زانو بر اساس مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی شامل دو بُعد اصلی است که می‌تواند به تسکین درد و التهابات مرتبط با زانو کمک کند:

 • کاهش تولید مواد التهابی: لوکوترین‌ها یک گروه از مواد شیمیایی هستند که توسط برخی از سلول‌های بدن تولید می‌شوند و نقش مهمی در فرایند التهابی دارند. این مواد باعث تنگ شدن عروق خونی و افزایش ترشحات التهابی می‌شوند که به تشدید درد و سوزش مفاصل منجر می‌شوند. مطالعات نشان داده است که ترکیبات فعال موجود در زنجبیل می‌توانند به کاهش تولید لوکوترین‌ها کمک کنند. به طور خاص، زینجیبرن، یک ترکیب فعال اصلی در زنجبیل، به طور موثر در مهار تولید لوکوترین‌ها عمل می‌کند. این فرآیند موجب کاهش فعالیت سلول‌های التهابی و بهبود علائم التهابی می‌شود. با کاهش سطوح لوکوترین‌ها، زنجبیل می‌تواند به تسکین درد و التهابات مرتبط با مفاصل کمک کند. این مکانیسم اثر موجب شده تا این گیاه به عنوان یک راهکار طبیعی و موثر در کاهش التهابات و دردهای مفصلی مورد استفاده قرار گیرد.
 • مهار پروستاگلاندین‌ها: زنجبیل حاوی سالیسیلات است که در بدن به اسید سالیسیلیک تبدیل می‌شود. اسید سالیسیلیک از تولید پروستاگلاندین‌ها توسط سلول‌های عصبی جلوگیری می‌کند. پروستاگلاندین‌ها مواد شیمیایی هستند که در فعال‌سازی سلول‌های عصبی و ایجاد التهابات و درد نقش دارند. با کاهش تولید پروستاگلاندین‌ها، زنجبیل می‌تواند به تسکین درد و ناراحتی مرتبط با زانو کمک کند.

بنابراین، مکانیسم درمان زانو درد با زنجبیل به دو روش کاهش تولید مواد التهابی و مهار پروستاگلاندین‌ها برمی‌گردد. این مکانیسم‌ها باعث تسکین درد و التهابات مرتبط با زانو می‌شوند و باعث بهبود وضعیت درد زانویی می‌گردند.

بیشتر بخوانید: درمان بدون جراحی زانو درد

نحوه مصرف زنجبیل برای درمان زانو درد

برای درمان زانو درد با زنجبیل، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. در زیر، نحوه مصرف زنجبیل در هرکدام از این روش‌ها توضیح داده شده است:

 • درمان زانو درد با زنجبیل در فرم کرم، ژل یا اسانس و بصورت موضعی: استفاده از کرم، ژل یا اسانس حاوی عصاره زنجبیل بصورت موضعی بر روی ناحیه دردناک زانو می‌تواند به تسکین درد کمک کند. این روش می‌تواند به دلیل تماس مستقیم با پوست، سریع‌تر واکنش نشان دهد و به صورت موضعی التهابات را کاهش دهد.
 • درمان زانو درد با زنجبیل به فرم مکمل: مصرف زنجبیل به صورت مکمل در قالب کپسول یا قرص نیز می‌تواند به درمان درد زانو کمک کند. در این روش، عصاره یا پودر زنجبیل به صورت داخلی مصرف می‌شود و تاثیرات آن به مرور زمان احساس می‌شود.
 • مصرف زنجبیل در قالب دمنوش برای درمان درد زانو: تهیه یک دمنوش از ریشه زنجبیل نیز یک گزینه عالی است. برای تهیه دمنوش، می‌توانید تکه‌هایی از ریشه زنجبیل را در آب جوش قرار داده و بگذارید تا 10 الی 20 دقیقه دم بکشد. سپس دمنوش را صاف کرده مصرف نمایید. این روش می‌تواند به تسکین درد و التهابات مفصلی کمک کند.
 • استفاده از خواص درمانی زنجبیل در پخت و پز و غذا: زنجبیل می‌تواند به عنوان یک ادویه در پخت و پز و غذاها مورد استفاده قرار گیرد. افزودن زنجبیل به غذاها می‌تواند به کاهش التهابات و درد زانو کمک کند.

با توجه به نوع و شدت درد زانو، هرکدام از این روش‌ها می‌توانند موثر باشند. اما بر اساس تجربه و تحقیقات، استفاده موضعی از کرم، ژل یا اسانس حاوی زنجبیل می‌تواند برای تسکین فوری درد زانو بیشتر موثر باشد، زیرا در این روش، مواد فعال زنجبیل به صورت مستقیم در ناحیه دردناک اعمال می‌شوند. اما مصرف داخلی زنجبیل به صورت مکمل یا در قالب دمنوش و ادویه نیز می‌تواند به کاهش التهابات و درد زانو کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد با زردچوبه

عوارض جانبی و موارد منع مصرف زنجبیل

استفاده از زنجبیل به طور کلی ایمن است، اما ممکن است در برخی افراد با عوارض جانبی همراه باشد. در زیر، عوارض جانبی معمول و مواردی که مصرف زنجبیل در آنها توصیه نمی‌شود، آورده شده است:

عوارض جانبی درمان زانو درد با زنجبیل:

 • سوزش معده: مصرف خوراکی زنجبیل در دوزهای بالا می‌تواند باعث سوزش معده و گاز معده شود.
 • تحریک مثانه: مصرف خوراکی زنجبیل در برخی افراد ممکن است باعث تحریک مثانه و تکرر ادرار شود.
 • تداخل با داروها: زنجبیل ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، مخصوصاً داروهایی که برای رقیق کردن خون یا کنترل فشار خون مصرف می‌شوند.
 • آلرژی: برخی افراد ممکن است به زنجبیل حساسیت داشته باشند و واکنش آلرژیک نشان دهند.

موارد منع مصرف زنجبیل:

 • بارداری: مصرف زنجبیل در دوره بارداری باید با احتیاط انجام شود و بهتر است با پزشک مشورت شود، زیرا ممکن است تأثیرات جانبی داشته باشد.
 • کمبود پلاکت خون: زنجبیل ممکن است باعث کاهش پلاکت‌های خون شود، بنابراین در صورتی که شما مشکلات خونی مانند کمبود پلاکت دارید، مصرف زنجبیل توصیه نمی‌شود.
 • زخم معده: افرادی که دچار زخم معده هستند باید از مصرف زنجبیل خودداری کنند، زیرا می‌تواند سوزش معده را افزایش دهد.
 • عمل جراحی: در صورتی که به زودی عمل جراحی دارید، بهتر است قبل از آن از مصرف زنجبیل خودداری کنید، زیرا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد و خطر خونریزی را افزایش دهد.

همواره قبل از استفاده از زنجبیل به عنوان مکمل یا هر گونه درمانی، با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر شما داروی خاصی مصرف می‌کنید یا دارای شرایط پزشکی خاصی هستید.

تداخلات دارویی زنجبیل

به عنوان یک راهکار طبیعی، زنجبیل به طور کلی معمولاً خطرات و تداخلات کمتری با داروهای دیگر دارد. با این حال، برخی افراد ممکن است به دلیل ویژگی‌های خاص خود یا تداخل با داروهای خاص نتوانند از زنجبیل استفاده کنند. در زیر، برخی از تداخلات دارویی شناخته شده با زنجبیل آورده شده است:

 1. داروهای رقیق کننده خون (آنتی‌کواگولانت‌ها): زنجبیل ممکن است تأثیرات رقیق کنندگی داروهایی مانند وارفارین را افزایش دهد و خطر خونریزی را بالا ببرد.
 2. داروهای فشارخون (آنتی‌هیپرتانسیونها): مصرف همزمان زنجبیل با برخی داروهای فشارخون ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشارخون شود.
 3. داروهای دیابت: زنجبیل ممکن است با داروهای کاهنده قند خون تداخل داشته باشد و باعث افت شدید قند خون شود.

همیشه قبل از استفاده از زنجبیل به عنوان درمان مکمل یا همزمان با داروهای دیگر، ، به ویژه اگر دارای شرایط سلامتی خاصی هستید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول در مورد درمان زانو درد با زنجبیل

1. چگونه زنجبیل به درمان درد زانو کمک می‌کند؟

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که می‌تواند فعالیت التهابی مفصل را کاهش داده و در نتیجه درد زانو را کاهش دهد.

2. چه شکل‌هایی از زنجبیل برای درمان زانو درد موجود است؟

زنجبیل می‌تواند به صورت خام، به صورت دمنوش، به صورت کرم یا ژل موضعی و یا به صورت مکمل‌های گیاهی مصرف شود.

3. آیا می توان از زنجبیل به عنوان یک مسکن استفاده کرد؟

زنجبیل اثرات تسکین دردی قوی تری نسبت به ایبوپروفن و مفنامیک اسید دارد.

4. زمان تاثیر زنجبیل برای کاهش التهاب زانو چقدر است؟

التهاب زانو را می توان با مصرف زنجبیل طی 24 ساعت کاهش داد. البته تا قبل از آن التهاب بتدریج کاهش خواهد یافت.

5.نحوه مصرف زنجبیل برای کاهش التهاب در آرتریت چگونه است؟

برای کاهش آرتریت، متخصصان توصیه می کنند 250 میلی گرم زنجبیل را 3 تا 4 بار در روز مصرف شود. با این حال برای شروع با دوزهای کمتر شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *