کمردرد

کمر درد مردان؛ علت کمر درد در مردان چیست؟

کمر درد در مردان به دلایل مختلفی رخ می‌دهد| اول کلینیک

آیا می‌دانید مهم‌ترین علت کمر درد مردان چیست؟ آیا می‌دانید برای درمان سریع کمر درد انجام چه اقداماتی پیشنهاد می‌شود؟ نگران نباشید! تجربه احساس سوزش خفیف در انتهای کمر یک تجربه مشترک و نه چندان جدی بین بسیاری از افراد است. این مشکل زمانی جدی می‌شود که پس از گذشت چند روز نه تنها از فشار درد شما کاسته نشده، بلکه به دلیل شدت کمردرد قادر به ادامه فعالیت‌های روزانه خود نخواهید بود. کمردرد در مردان به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. در این مقاله از سایت اول کلینیک قصد داریم در خصوص دلایل کمردرد در مردان و پسران مجرد و سپس درمان‌های موثر آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا با در نظر گرفتن این اطلاعات به روند درمان خود سرعت بیشتری ببخشید.

آشنایی با کمر درد در مردان با دلایل مختلف

در ابتدا باید اشاره کنیم که کمردرد چیست؟ دلیل اهمیت این سوال آن است که در بعضی از مواقع به دلیل شدت گرفتن دردهایی مانند: گردن درد و زانو درد، در ابتدا یا انتهای کمر شما درد زیادی می‌پیچد. منشا این دردها فشار به مهره‌های کمر شما نیست و برای تسکین درد باید راه‌های متفاوت‌تری را نسبت به درمان‌های رایج کمردرد پیش بگیرید.

کمر درد به فشار ناشی از اصطکاک میان استخوان‌های ستون مهره‌های کمر می‌گویند. این آسیب به دلایل زیادی از جمله: کار زیاد، ورزش سنگین، عوارض ابتلا به بعضی از بیماری‌ها و یا مصرف داروها، ضربه سنگین، افزایش سن، کاهش تحرک و یا بلند کردن اجسام دارای وزن زیاد ایجاد می‌شود. مشکل کمر درد اغلب بعد از چند روز استراحت تسکین پیدا می‌کند. اما در مواردی به دلیل آسیب شدیدی که به مهره‌های کمر وارد شده، این درد تا چندین روز ادامه پیدا می‌کند. در این شرایط توصیه می‌شود در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید تا با شروع روند درمان، از بروز آسیب بیشتر جلوگیری گردد.

مهم‌ترین علائم کمردرد در آقایان چیست؟

علائم کمردرد متناسب با منشا درد و نوع آسیب می‌تواند متفاوت باشد. این علائم ممکن است به طور ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. گاهی اوقات این درد پس از انجام کارهای خاصی مانند خم شدن برای برداشتن وسیله رخ می‌دهد. همچنین در شرایطی ممکن است دقیقا ندانید که چه عاملی باعث دردکمر شما می‌شود.

درد کمر مانند گردن درد بسیار تیز و دردناک است. زمانی که به ستون مهره‌های شما آسیب جدی وارد شده، با پیچیدن درد به زانوها (سیاتیک) درد زانو به مجموعه مشکلات قبلی‌تان اضافه می‌شود. در این شرایط اگر در حین فعالیت به کمرتان فشار بیاورید، ممکن است صدای تق بشنوید. درد کمر و درد زانو اغلب در هنگام فعالیت (مانند خم شدن) بدتر می‌شوند. در مقابل زمانی که مشغول استراحت هستید، درد کمتری را احساس می‌کنید.  سایر علائم کمردرد شامل مواد زیر است:

 • بی حسی یا ضعف در پاها و کمر
 • دردی که از کمر به نواحی باسن، ساق پا و لگن کشیده می‌شود.
 • سفتی عضلات
 • تشدید درد در هنگام فعالیت و نشستن
 • بی حسی و گزگز پا
 • مشکل در ادرار کردن
 • کاهش وزن بی دلیل

علت کمر درد مردان

علت کمر درد در مردان آسیب هیا ستون فقرات است| اول کلینیک

مشاوره رایگان با کارشناسان درمان

اگر در ناحیه کمر و زانو دردی ناشناخته احساس می‌کنید، از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

نام و نام خانوادگی(Required)

تحقیقات ثابت کرده که به دلیل کار سنگین، بروز مشکلاتی مانند کمر درد در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد. البته خوشبختانه به خاطر قوی‌تر بودن عضلات بدن در مردان، پروسه درمان آن‌ها بسیار کوتاه‌تر است. دلایل متعددی دیگری نیز وجود دارد که باعث درد شدید کمر آقایان می‌شود. برای تشخیص بهتر و شروع سریع‌تر روند درمان، در این قسمت از مقاله به مهم‌ترین دلایل کمردرد مردان اشاره می کنیم:

رگ به رگ شدن یا کشیدگی بیش از حد عضلات

عضلات و رباط‌های کمر به دلیل فعالیت بیش از اندازه ممکن است کشیده شده و پاره شوند. به عنوان یکی از مهم‌ترین علل کشیدگی عضلات می‌توانیم به حرکات ناگهانی افراد (مانند برخواستن سریع از روی صندلی) اشاره کنیم. متداول‌ترین علامت کشیدگی عضلات شامل: درد و سفتی در ناحیه کمر و اسپاسم عضلانی است.

فتق دیسک عارضه شایع در بین ایرانی‌ها

فتق دیسک به پارگی و بیرون زدگی مهره‌های کمر گفته می‌شود. متاسفانه مهره های کمر مستعد آسیب بیرون زدگی هستند. احتمال بروز این آسیب با افزایش سن افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: دیسک کمر

تنگی کانال نخاعی علت کمر درد ناگهانی در مردان

علاوه بر موارد گفته شده، یکی دیگر از انواع علت کمر درد ناگهانی در مردان تنگی کانال نخاعی است. تنگی کانال نخاعی در ستون فقرات باعث باریک‌تر شدن فضاهای بین ستون فقرات شده و به نخاع و عصب نخاعی فشار وارد می‌کند. تنگی ستون فقرات معمولاً با تخریب دیسک‌های بین مهره‌ها نیز همراه است. نتیجه این مشکل فشار زیاد به ریشه‌های عصبی یا نخاع توسط خارهای استخوانی مهره‌های دیسک(استخوان‌های مورب کنار مهره‌ها) است.

فشار روی اعصاب نخاعی باعث بروز علائمی مانند موراد زیر می‌شود:

 • بی حسی
 • ضعف
 • گرفتگی

علاوه بر کمر، این علائم را ممکن است در هر جای دیگری از بدن خود احساس کنید. درد کمر بسیاری از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی در هنگام ایستادن یا راه رفتن بدتر می‌شود.

انحنای غیر معمول ستون فقرات

مواردی که باعث انحنای غیر معمول در ستون فقرات می‌شود عبارتند از:

 • اسکولیوز
 • لوردوز
 • کیفوز

انحنای غیر معمول ستون فقرات اغلب از بدو تولد وجود دارند و معمولاً برای اولین بار در دوران کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می‌شوند. این انحنا می‌تواند باعث درد کمر شدید و مشکل در راه رفتن، شود زیرا انحنا به موارد زیر فشار زیادی وارد می‌کند:

 • عضلات
 • تاندون‌ها
 • رباط‌ها
 • مهره‌ها

سیاتیک؛ دردی آزاردهنده و محدود کننده حرکت

آسیب رگ سیاتیک منجر به درد در کمر خواهد شد| اول کلینیک

مهم‌ترین علت ارتباط درد زانو با درد کمر مشکل سیاتیک است. عصب سیاتیک ستون فقرات را به پاها متصل می‎کند. اگر به علت فتق دیسک روی عصب سیاتیک فشار وارد شود، ناحیه سیاتیک دچار آسیب می‌شود. درد سیاتیک در واقع مهم‌ترین دلیل کمر درد مردان است. علائم این آسیب معمولاً با احساس سوزش و یا سوزن سوزن شدن کمر و زانو شروع می‌شود.

ارتباط کمردرد و رابطه جنسی در مردان چیست؟

علت کمر درد بعد از ارضا شدن مردان باید بررسی شود| اول کلینیک

کمردرد شدید یکی از مهم‌ترین موانعی است که فرد را از داشتن رابطه جنسی رضایت بخش باز می‌دارد. متاسفانه کمردرد طولانی بر زندگی جنسی افراد تأثیر منفی می‌گذارد. یکی از تحقیقات جالبی که نتایج آن بسیاری از پزشکان را شگفت زده کرد، ارتباط رابطه جنسی و کاهش درد کمر است. بدن ما به طور طبیعی در قالب تولید هورمون مسکن‌هایی را تولید می‌کند که در زبان عامیانه به نام «هورمون‌های شادی» شناخته می‌شوند

سطح هورمون عشق یا اکسی توسین(جزء انواع اندروفین) به طور کلی با بعضی از کارهای فیزیکی مانند: بوسیدن، نوازش و رابطه جنسی افزایش می‌یابد. تولید و ترشح هورمون اکسی توسین درست قبل از ارگاسم تقریباً 5 برابر افزایش می‌یابد. علاوه بر این سطح اندروفین‌ها زمانی که شما درگیر فعالیت‌های مورد علاقه‌تان مانند غذا خوردن یا ورزش کردن هستید نیز افزایش می یابد.

بنابراین رابطه جنسی به تنهایی به عنوان یک مسکن عمل کرده و درد را به طور موقت تسکین می‌دهد (منشا مشکل همچنان وجود دارد). در نظر داشته باشد که هرچه بیشتر مسکن مصرف کنید، بدن شما به آن بیشتر عادت می‌کند. در نتیجه به مرور زمان اثر آن کاهش می‌یابد. متاسفانه درد کمر منجر به رابطه جنسی کمتر و افزایش مشکلات زناشویی می‌شود. بنابراین برای تجربه روابط جنسی لذت بخش، می‌توانید حالت‌هایی را که با آسیب کمتری همراه هستند، امتحان کنید.

علت کمر درد بعد از رابطه در مردان

برخلاف تصور بسیاری از افراد متاسفانه در بعضی از مواقع رابطه جنسی سبب کمردرد شدید می‌شود. مهم‌ترین علت کمر درد بعد از رابطه در مردان انتخاب پوزیشن غلط است. پوزیشن‌هایی که ناحیه کمر و لگن را درگیر می‌کنند، سبب گرفتگی، کشیدگی عضلات و در نهایت درد کمر می‌شوند. همچنین در بعضی از افراد فشار ناشی از بعضی از انقباضات سبب آسیب‌های جدی به عضلات می‌گردد.

 درد کمر و یا درد زانو پس از رابطه جنسی در بسیاری از مواقع کاملا گذرا و موقتی است. چنانچه این درد بیشتر از یک هفته ادامه پیدا کرد، برای بررسی بیشتر علت مشکل به پزشک متخصص مراجعه کنید. به طور کلی مهم‌ترین علت کمر درد بعد از ارضا شدن مردان شامل موارد زیر است:

 • تنگی کانال
 • آرتریت
 • خشکی عضلات
 • انحنا یا قوس داشتن آلت تناسلی
 • شکستگی آلت تناسلی
 • فتق دیسک
 • مشکلات مربوط به پروستات
 • عفونت ادراری
 • رابطه جنسی در مکان‌های نامناسب
 • رابطه خشن و آسیب‌ زا

 اگر دچار هر یک از مشکلات بالا هستید، برای حل مشکل و انتخاب پوزیشن مناسب با متخصص فیزیوتراپی و یا پزشک خود مشورت کنید. در بسیاری از مواقع این مشکل با قرار دادن یک بالشت کوچک حایل بین کمر و تشک به طور کامل حل می‌شود.

درمان کمر درد مردان بعد از رابطه

 درمان کمر درد مردان بعد از رابطه به نوع آن بستگی دارد گاهی با کمپرس سرد و گرم یاگاهی با دارو| اول کلینیک

پس از بررسی علت کمردرد پس از رابطه جنسی نوبت به بررسی مهم‌ترین موضوع یعنی درمان کمر درد مردان بعد از رابطه می‌رسد. بهترین پیشنهادات برای درمان کمردرد ناشی از نزدیکی شامل موارد زیر است:

 • استراحت کافی قبل از رابطه جنسی: ازآانجایی بسیاری از افراد زمان رابطه جنسی خود را قبل از استراحت و پس از یکی روز کاری سخت انتخاب می‌کنند، اندکی فشار سبب گرفتگی عضلات و درد کمر می‌شود. به همین علت توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از گرفتگی ‌های ناشی از رابطه جنسی حتما قبل از نزدیکی کمی استراحت کنید.
 • رابطه جنسی آرام: نکته مهم دیگری که می‌تواند در کاهش درد ناشی از رابطه جنسی موثر باشد، رابطه جنسی آرام در مکان مناسب است. حتما قبل از نزدیکی به راحتی مکان مورد نظرتان دقت داشته باشید.
 • کمربند پلاتینر: این کمربند برقی که مجهز به سه تکنولوژی پیشرفته و به روز دنیا است در درمان سیاتیک و دیسک کمر نقش بسیار موثری دارد. کمربند پلاتینر یک کمربند طبی معمولای نیست و بر درمان مشکلات و دردهای کمر نیز نقش دارد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان آن را بهترین درمان خانگی برای دردهای همچون سیاتیک و فتق دیسک می‌دانند. پس برای بهبود درد ناشی از سیاتیک خرید کمربند پلاتینر را در اولویت قرار دهید چون شما را شگفت زده خواهد کرد.
 • رفع منشا مشکل: همانطور که اشاره شد، در بسیاری از مواقع علت اصلی درد پس از رابطه جنسی در مردان و زنان بیماری‌های زمینه‌ای مانند عفونت ادراری است. در صورتی که مشکوک به ابتلا عفونت ادراری هستید، حتما در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • استفاده از کمربند پلاتینر: این کمربند مجهز به سه تکنولوژی پیشرفته و برای کمک به انواع دردهای کمر توسط شرکت زایس ترونیک تولید شده است. اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس سه تکنولوژی تعبیه شده در پلاتینر است که با نام اختصاری UIC شناخته می‌شود. تقویت جریان خون، ایجاد گرما در عمق بافت‌های آسیب‌دیده کمر، افزایش اکسیژن و مواد مغذی جریان خون برای ترمیم و بازسازی و در انتها بلاک عصبی برای تسکین درد از مزایای این کمربند به حساب می‌آید. از آنجایی که پلاتینر خدماتی مشابه فیزیوتراپی در اختیار بیمار قرار می‌دهد بسیاری از پزشکان آن را به دلیل تاثیر سریع و هزینه بسیار پایین به بیماران توصیه می‌کنند.
 • استفاده از کمپرس گرم: هیچ چیز به اندازه یک کیسه آب گرم نمی‌تواند از درد ناشی از گرفتگی عضلات شما کم کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پس از اتمام نزدیکی از کمپرس آب گرم برای کاهش درد ناشی از انقباض عضلات استفاده کنید.
 • ورزش کنید: تجربه بسیاری از بیماران نشان داده که پس از یک‌ماه ورزش به خاطر تقویت عضلات، درد پس از نزدیکی کاهش پیدا کرده است.

مهم‌‌ترین علت کمر درد در پسران جوان

متاسفانه مشکل کمردرد در بسیاری از افراد جوان نیز دیده می‌شود. فشارهای ناشی از کمردرد بیشتر در ناحیه انتهای کمر و و گردن وجود دارد. مهم‌ترین علت کمر درد در مردان مجرد شامل موارد زیر است:

 • ضربه به کمر (به دلیل زمین خوردن در حین بازی)
 • اضافه وزن
 • سبک زندگی اشتباه (مهم‌ترین دلیل کمردرد)
 • ضعف عضلانی
 • سفتی عضلات و ضعف
 • سبک زندگی غلط (کم تحرکی)
 • ورزش‌های سنگین
 • حمل وسایل سنگین مانند کوله پشتی و یا نشستن طولانی مدت مقابل تلویزیون

اما همراه با کمر درد بروز زانو درد نیز دور از ذهن نیست. پس برای درد زانو بعد از رابطه چه گزینه‌ای باید استفاده کرد؟ متخصصان ارتوپد خرید زانوبند زاپیامکس را پیشنهاد می‌کنند چون خدماتی همچون فیزیوتراپی در اختیار بیمار قرار خواهد داد. با مراجعه به مقاله مربوط به زانوبند زاپیامکس ویژگی‌های آن را بشناسید و استفاده کنید.
برخی از نکات فروش منحصر به فرد زانوبند زاپیامکس Zapiamax عبارتند از سهولت استفاده و قابل حمل بودن آن.

راه‌های کاهش درد کمر مردان مجرد

همانطور که اشاره شد مهم‌‌ترین علت کمر درد پسران مجرد سبک زندگی اشتباه است. برای درمان و کشف علت کمر درد در پسران جوان باید به پزشک متخصص مراجعه شود تا پس از بررسی‌های آزمایشگاهی بهترین درمان اتخاذ گردد. با این حال درمان‌های ساده به اصطلاح خانگی وجود دارد که با کمک گرفتن از این درمان‌ها می‌توانید دردکمر خود را تا حدی تسکین دهید.

 مهم‌ترین راه‌های موثر برای کاهش درد کمر در مردان جوان شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کمپرس آب گرم: یکی از موثرترین راه‌های تسکین دردهای عضلانی استفاده از کمپرس آب گرم است. البته دقت داشته باشید که گرمای کیسه کمپرس به اندازه‌ای نباشد که درد ناشی از سوختی پوست به دردکمر شما اضافه شود.
 • انجام حرکات ورزشی مخصوص: برای کاهش دردهای عضلانی حرکاتی وجود دارد که با انبساط عضلات از درد آن می‌کاهند. دقت داشته باشید که حرکات ورزشی متناسب با شرایط، منشا درد و قدرت عضلات شما داده می‌شود. به همین دلیل هیچ وقت حرکاتی که برای کاهش درد دوستانتان داده شده را برای کاهش درد خود استفاده نکنید.
 • شنا: جالب است که بدانید بسیاری از دردهای عضلانی پس از شنا کردن کاهش پیدا می‌کنند. ورزش شنا یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها و تفریحات مناسب برای افراد جوان است. توصیه می‌کنیم پیش از شروع ورزش شنا با مربی خود در مورد مشکل کمر دردتان صحبت کنید تا با پیشنهاد بعضی از حرکات خاص، سریع‌تر بهبود پیدا کنید.

جمع بندی مقاله کمر درد مردان

متاسفانه امروزه کمردرد به یکی از مشکلات شایع در میان افراد تبدیل شده است. برای درمان کمر درد باید ابتدا به منشا درد توجه کنید. مهم‌ترین دلایل بروز کمردرد شامل: کاهش تحرک، کارهای سنگین و سبک زندگی اشتباه است. توصیه می‌کنیم در کنار درمان اصلی خود از پیشنهادات این مقاله استفاده کنید. چنانچه علاوه بر موارد بالا پیشنهادات کاربردی دیگری دارید، با در میان گذاشتن آن پیشنهادات، در تکمیل این مقاله ما را همراهی کنید.

سوالات متدوال

علت کمر درد مردان بعد از ارضا نشدن

بسیاری از افراد به دلیل ارضا نشدن در رابطه جنسی دچار کمر درد می‌شوند. علت کمر درد مردان بعد از ارضا نشدن، تورم لوله های اپیدیدیم در داخل بیضه یا اپیدیدیمیت است. سلول‌های اسپرم داخل لوله‌هایی موسوم به اپیدیدیوم ساخته می‌شوند.

اپیدیدیوم مجرایی است که اسپرم ساخته شده در لوله‌های بیضه را از کیسه بیضه به لوله دفران منتقل می‌کند. تورم اپیدیدیم می‌تواند باعث ایجاد درد بیضه‌ شود. شدت درد ناحیه بیضه گاهی اوقات انقدر شدید است که به نواحی دیگر بدن مانند: ناحیه کشاله ران، کمر و پهلوها کشیده می‌شود.

بهترین درمان خانگی کمر درد مردان چیست؟

بدون شک باید کمربند پلاتینر را بهترین روش برای درمان کمر درد در خانه دانست. این کمربند برقی تفاوت‌های اساسی با سایر کمربندهای طبی دارد چون مجهز به سه تکنولوژی فوق پیشرفته اولتراسوند، اینفرارد یا مادون قرمز و کلاک پالس است.

آیا کمر درد مردان بعد از رابطه نشانه بیماری است؟

می‌تواند هشدار ابتلا به یک عارضه مانند فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی یا عفونت ستون فقرات باشد. اگر درد کمر بعد از رابطه جنسی ادامه پیداکرد و بیشتر از یک هفته طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *